Opublikowano Dodaj komentarz

Aktualizacje w Windows 10

Aktualizacje czyli poprawianie i usprawnianie

O co chodzi z tymi aktualizacjami? Windows 10 jest systemem, który z założenia nigdy nie jest i nie będzie skończony i który ciągle jest poprawiany i usprawniany. Proces taki nazywa się aktualizacją, zachodzi automatycznie przez Internet, w założeniu w taki sposób aby było to jak najmniej uciążliwe a nawet dostrzegalne przez użytkownika (choć z tym różnie bywa). W trakcie aktualizacji poprawiane są dostrzeżone w programie błędy a także dodawane nowe funkcje i możliwości.

W odróżnieniu od poprzednich wersji Windows, z aktualizacji Windows 10 nie można zrezygnować (z wyjątkiem wersji Enterprise zarządzanej przez informatyków w dużych firmach). Można co najwyżej nigdy nie włączać połączenia internetowego, co jest nierealne. Można też wstrzymać dokonywanie aktualizacji na 35 dni (ale nie w Windows 10 Home), o czym niżej. Ale … nawet gdyby można było powstrzymać aktualizacje, to radzilibyśmy, żeby tego nie robić. Pal licho usprawnienia, których nie zawsze potrzebujemy, ale w kolejnych aktualizacjach poprawiane są błędy, które umożliwiają atak hakerów na Twój komputer i „złapanie” nieprzyjemnego wirusa. Krótko mówiąc: z aktualizacjami trzeba nauczyć się żyć.

Co zrobić, by aktualizacje były jak najmniej uciążliwe

Pobieranie i instalowanie aktualizacji nie powinno być z założenia uciążliwe, gdyż dokonuje się w tle. Jedynym problemem jest to, że niektóre aktualizacje wymagają na końcu instalacji ponownego uruchomienia komputera. Te ponowne uruchomienie trwa wtedy dłużej niż zwykle, więc nie rób tego, gdy chcesz za parę minut wrócić do ważnej pracy.

Oznaką tego, że aktualizacje czekają na ponowne uruchomienie, jest zmiana opcji w menu startowym po kliknięciu przycisku Zasilanie. Opcje Zamknij i Uruchom zamieniają się na Zaktualizuj i zamknij i Zaktualizuj i uruchom ponownie.

Ponowne uruchomienie i aktualizacja

Gdy nie zamkniesz i nie uruchomisz komputera ręcznie, zrobi to za Ciebie system wtedy, gdy będziesz spał. Ba, ale skąd Windows wie, kiedy my śpimy? Można mu tu podać tutaj, w okienku ustawień aktualizacji, do którego wejdziemy przez Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update. (Jak wejść do Ustawień podajemy tutaj: Aplikacja Ustawienia w Windows 10.)

Windows Update

  • Zauważ, że na powyższym rysunku mamy właśnie komunikat, że taka a taka aktualizacja oczekuje na ponowne uruchomienie urządzenia.
  • Tutaj można też Zmienić godziny aktywnego użytkowania, czyli godziny, w których komputerowi nie wolno samowolnie przerywać ci pracy. Gdy potrzebne jest ponowne uruchomienie komputera, to system zrobi to automatycznie poza tymi godzinami.
  • W Opcjach zaawansowanych możesz m.in. odroczyć aktualizacje na 35 dni (Uwaga: nie ma tej opcji w Windows 10 Home).

Zobacz to wszystko na filmie:

Powyższy tekst powstał na podstawie naszej książki:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *