Opublikowano Dodaj komentarz

Dzień z nowoczesnym telefonem (smartfonem)

Rano budzi Cię dzwonek budzika, a raczej urządzenia, które zastępuje Ci budzik (strona 164.). Patrzysz na kalendarz, jaki dzisiaj dzień (to znaczy na urządzenie zastępujące Ci kalendarz ­– str. 166.). Przechodzisz do rutynowych rannych czynności. Potem wychodzisz z domu. Zabierasz z sobą kalkulator (to znaczy urządzenie zastępujące kalkulator – str. 165.), zegarek (tzn. … itd.) i nawigację GPS, która bezpiecznie doprowadzi Cię do celu bez potrzeby wyciągania tradycyjnej mapy (str. 160.). Bierzesz z sobą także aparat fotograficzny i kamerę cyfrową (150.), podręczny odtwarzacz muzyczny (taki nowoczesny Walkman, str. 158.), radio tranzystorowe (167.) oraz urządzenie do łączenia się z Internetem, przeglądania stron WWW i odbierania i wysyłania maili (116.).

Nie będziesz za bardzo obładowany? Nie, gdyż wszystkie te urządzenia, to naprawdę jedno urządzenie – smartfon – mieszczący się w Twojej kieszeni. No i, ale, ale, bym zapomniał! Za jego pomocą możesz także prowadzić rozmowy telefoniczne (58.) oraz odbierać i wysyłać SMS-y (85.). No i musisz pamiętać, by oprócz smartfonu zabierać z sobą niezbędny sprzęt do jego obsługi – wskazujący palec prawej ręki!

Smartfony (z angielskiego smart – mądry, cwany i phone – telefon, czyli mądre telefony) są tak naprawdę małymi komputerkami, w których wykonywanie rozmów telefonicznych jest tylko jedną z funkcji. Jak wszystkie komputery pracują pod kontrolą jednego nadrzędnego programu komputerowego, który nazywamy systemem operacyjnym. Komputery z systemem operacyjnym pozwalają na pisanie dla nich innych programów, tzw. programów użytkowych do wykonywania konkretnych zadań. Najpopularniejszym systemem operacyjnym dla komputerów osobistych i laptopów jest system Windows a najpopularniejsze programy użytkowe obejmują programy do pisania tekstów (np. Word), wysyłania e-maili, czy gry. Android jest jednym z popularniejszych systemów operacyjnych dla smartfonów, ale także innych urządzeń przenośnych jak tablety, urządzenia do nawigacji samochodowej (GPS) i inne. W tej książce zajmiemy się Andoidem w kontekście obsługi telefonów komórkowych. Programy użytkowe dla Androida nazywamy aplikacjami a do najpopularniejszych należą oczywiście aplikacje do przeprowadzania rozmów telefonicznych, wysyłania SMS-ów, przechowywania numerów telefonów znajomych („kontakty”), ale także gry, aplikacje do serfowania po Internecie i tysiące innych.

System operacyjny na komputery – Windows – został zaprojektowany z myślą o obsłudze komputera za pomocą myszki. Android i inne systemy operacyjne do smartfonów i tabletów zakładają, że dominującym sposobem obsługi tych urządzeń jest korzystanie z ekranu dotykowego.

Był to fragment naszej nowej książki:

Jeśli masz smartfon innej firmy niż Samsung, to polecamy inną naszą książkę, bardziej uniwersalną, bo napisaną pod kątem wszystkich marek smartfonów i tabletów z systemem Android:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *