Opublikowano Dodaj komentarz

Internet w smartfonach z Androidem

Smartfon może się łączyć z Internetem na dwa sposoby: przez sieć komórkową (tą samą, którą wykorzystuje do rozmów telefonicznych i SMS-ów) oraz przez sieć Wi-Fi.

Internet przez sieć komórkową

Dostęp do Internetu przez sieć komórkową jest bardziej uniwersalny niż przez Wi-Fi, gdyż działa generalnie wszędzie tam, gdzie działa komórkowa łączność telefoniczna, czyli z grubsza biorąc, wszędzie poza ewidentnymi pustkowiami. Musisz mieć odpowiednią taryfę u swojego operatora. Zwykle dopuszcza ona określony limit transferu danych miesięcznie, po przekroczeniu którego Internet jest znacznie zwalniany, póki nie dopłacisz do wyższej taryfy lub póki nie zacznie się nowy miesiąc. Jeśli swój smartfon dostałeś w ramach abonamentu, to powinieneś mieć już wszystko ustawione, by Internet przez sieć komórkową działał.

W każdej chwili możesz wyłączyć lub ponownie włączyć przesył danych przez Internet:

  1. Rozwiń „do końca” pasek stanu na samej górze ekranu suwając go palcem w dół – do końca czyli tak, by pokazały się wszystkie ikony sterowania.

Włączanie danych mobilnych na smartfonie

  1. Włącz lub wyłącz możliwość łączenia się z Internetem poprzez sieć komórkową dotykając ikony Dane mobilne (bądź Dane komórkowe albo Komórkowa transmisja danych).

Internet przez Wi‑Fi

Drugim sposobem na łączenie się z Internetem są bezprzewodowe sieci komputerowe typu Wi-Fi. Sieć taką wiele osób ma w domu lub w pracy – wystarczy, że ma router bezprzewodowy podłączony do szerokopasmowego Internetu. Bezpłatne i ogólnodostępne sieci Wi-Fi działają także w wielu miejscach publicznych, jak np. restauracje czy hotele. Jest korzystniej łączyć się z Internetem przez tę sieć niż przez sieć komórkową. Połączenie jest przeważnie szybsze i bez limitu przesyłu danych.

Jak włączyć połączenie Wi-Fi:

  • Rozwiń „do końca” pasek stanu (na górze ekranu) suwając go palcem w dół – do końca czyli tak, by pokazały się wszystkie ikony sterowania.

Włączanie Wi-Fi w smartfonie

  • Dotknij ikony Wi-Fi.

Jeśli jesteś w zasięgu sieci, z którą łączyłeś się już wcześniej, to po prostu się z nią połączysz. Ikona stanie się wypełniona, a pod nią ukaże się nazwa sieci zamiast napisu Wi-Fi, co oznacza, że jesteś połączony.

Wi-Fi w smartfonie działa

Ponadto na pasku stanu pojawi się ikona połączenia WiFi.

Jeśli nie jesteś w zasięgu sieci, z którą łączyłeś się już wcześniej, to puknij ikonkę Wi-Fi (lub napis Wi-Fi pod ikonką).

Szukanie Wi-Fi

Pokażą się dostępne w danym momencie sieci. Puknij tę, z którą się chcesz połączyć.

Wybieranie sieci Wi-Fi

Następnie, jeśli nie jest to sieć ogólnodostępna, będziesz musiał podać hasło. Jeśli chodzi o dostęp do sieci Wi-Fi poprzez twój domowy router, to jest to te hasło, które ustaliłeś przy instalacji routera i które podajesz również przy połączeniach np. laptopem. Przy wpisywaniu hasła pokazują się tylko gwiazdki (żeby ci nikt hasła nie podejrzał), chyba, że pukniesz ikonę oka obok.

Logowanie do Wi-Fi

Po nawiązaniu połączenia na pasku stanu wyświetlona zostanie ikona połączenia Wi-Fi.

Ikonka Wi-Fi na smartfonie z Androidem

Wi-Fi czy sieć komórkowa?

Połączenie przez Wi-Fi jest zwykle szybsze niż przez sieć komórkową i nielimitowane, dlatego dążymy do tego, że łączyć się w miarę możliwości właśnie przez Wi-Fi. I tak właśnie ustawiony jest Android. Jeśli włączone jest Wi-Fi, co pokazuje odpowiednia ikonka na pasku stanu ….

Ikonka Wi-Fi na smartfonie z Androidem

… to transmisja internetowa będzie przebiegać przez Wi-Fi.

W momencie, gdy Wi-Fi przestanie działać dane do i z Internetu automatycznie (i bez ostrzeżenia) zaczynają być przesyłane przez sieć komórkową (jeśli oczywiście możliwość takiej transmisji jest włączona – patrz początek tego wpisu). Na pasku stanu pojawia się wtedy taka ikonka.

ikonka transmisji danych w Androidzie

Powyższy wpis powstał na podstawie naszej instrukcji-kursu:

Z naszą ofertą kursów książkowych, które mogą zastąpić kursy komputerowe stacjonarne  możesz zapoznać się poprzez kliknięcie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *