Opublikowano Dodaj komentarz

Jaką mam wersję Windows?

Jaki system mam na swoim komputerze czy laptopie? Windows XP, Vista, czy Windows 7? A może nowsze 8, 8.1 czy najnowsze 10? 32- czy 64- bitowe? Jaką „podwersję” – Home czy Professional? Którą aktualizację Windows 10? Jak to sprawdzić?

Poniższy tekst opracowaliśmy na podstawie naszej książki:

Ustalenie wersji systemu Windows gdy już umiesz obsługiwać Windows

Jeśli potrafisz już komputer uruchomić i obsługiwać, to aby ustalić Twoją wersję Windows użyj następującego sposobu:

1. Wywołaj Panel sterowania

  • Wydaj polecenie: przycisk Start > Panel sterowania.

Start > Panel-sterowania

lub

  • kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Panel sterowania z menu podręcznego.

Prawy Start > Panel-sterowania

Jeśli żaden z tych dwóch sposobów na uruchomienie Panelu sterowania nie zadziała, oznacza to prawdopodobnie, że masz Windows 10. By się upewnić przejdź tutaj:  Jak sprawdzić wersję Windows 10, gdzie dowiesz się jak w Ustawieniach Windows 10 sprawdzić dokładną wersję Windows 10.

2. W Panelu sterowania

  • W Panelu sterowania wybierz System i zabezpieczenia (lub System i konserwacja) …

System i zabezpieczenia

  • … a następnie Wyświetl ilość pamięci RAM i szybkość procesora. (lub: Wydajność i konserwacja > Wyświetl podstawowe informacje o tym komputerze.)

Wyświetl ilość pamięci

  • Teraz odczytać możesz wersję „główną” Windows (na rysunku Windows 7), „podwersję” (u nas Ultimate) i typ (32- czy 64- bitowy).

Wersja Windows w Panelu sterowania

Jak sprawdzić nr aktualizacji Windows 10

To omawiamy tutaj: Jak sprawdzić wersję Windows 10

Dla zielonych
nieobsługujących jeszcze komputera

Jeśli jeszcze nie umiesz obsługiwać komputera i dopiero chcesz się nauczyć i kupić w tym celu odpowiednią książkę z serii „dla dinozaurów”, to i tak dobrze by było byś wiedział jaką masz wersję Windows.

Nie obsługuje się „komputera”, ale poszczególne programy komputerowe, z których najważniejszy jest system operacyjny – zwykle Windows. Dlatego, zanim zasiądziesz do nauki, musisz przede wszystkim ustalić, jaki masz system operacyjny – czy na pewno Windows, a jeśli tak – to jaką wersję Windows. Jak to stwierdzić?

  • Wśród gratów, które dostałeś z komputerem, powinna być instrukcja i dyski instalacyjne, czasem nawet z pudełkiem. Zobacz, czy chodzi o Windows 7, czy inną wersję.

Pudełko z Windows

  • Na komputerze powinieneś mieć nalepkę z logo Windows i/lub kodem instalacyjnym. Które to Windows?

Nalepka z Windows

Ale uwaga: Powyższe dwa sposoby są zawodne. Możesz mieć nalepkę na komputerze z logo np. Windows 7 a nawet dyski instalacyjne z tym systemem, ale na Twoim komputerze już dawno zainstalowano nowszy system. Szczególnie dotyczy to Windows 10, który posiadacze Windows 7, 8 i 8.1 mogli za darmo zainstalować automatycznie przez Internet.

  • Zauważ, co się wyświetla na ekranie, gdy włączasz komputer.

System operacyjny zwykle się „przedstawia”, gdy jest uruchamiany. Po włączeniu komputera patrz uważnie, co widzisz na ekranie. W pewnym momencie zobaczysz przedstawiający się system operacyjny, np. Windows 7. Home Premium:

Zapraszamy!

Windows 7  Home Premium

Oznaczenie po słowie Windows (u nas 7) dotyczy „głównej” wersji Windows. Oznaczenie, które następuje później (np. Home Premium) dotyczy „podwersji” systemu i nie jest już tak istotne. Najważniejsze byś ustalił swoją główną wersję Windows (10, 8.1, 8, 7, Vista lub XP). „Podwersje” już się między sobą prawie wcale nie różnią, a przynajmniej jest to niedostrzegalne dla początkującego użytkownika.

Zdumiewające, ale przy włączaniu komputera z Windows 8, 8.1 lub 10, nigdzie nie wyświetla sie informacja, które to Windows.

Jeśli włączanie komputera kończy się wyświetleniem Ekranu Start z kafelkami, to będzie to wersja 8 lub 8.1 (choć podobnie będzie wyglądać Windows 10 w wersji na tablety).

Ekran Windows 8

Jeśli po uruchomieniu komputera i kliknięciu przycisku Start, pokaże się menu startowe podzielone na dwie części – po lewej tradycyjne małe ikony, po prawej duże kafelki, to będzie to Windows 10.

Menu startowe z Wiindows 10

Jakich wersji systemu Windows możesz się spodziewać?

Obecnie w sprzedaży są prawie wyłącznie komputery z zainstalowanym Windows 7, 8, 8.1 albo 10. Jeśli swój komputer otrzymałeś „po kimś”, to możliwe, że zainstalowany jest na nim Windows Vista lub Windows XP.

Przy oznaczeniach systemu operacyjnego pojawiają się często dodatkowe określenia „Service Pack Nr”, gdzie Nr jest kolejnym numerem (1, 2 lub 3 itd.). Service Pack’i (czytaj serwis pak) są zbiorami poprawek do systemu, które ściągać można przez Internet (nawet automatycznie). Np. wiele nowszych programów działa na komputerach ze starym systemem Windows XP, ale pod warunkiem, że zainstalowany jest Service Pack 2.

Kolejne określenie, z którym możesz się spotkać, to to, że system Windows może być 32-bitowy lub 64-bitowy. Jest to określenie techniczne dotyczące tego jak dużymi porcjami informacji operuje system. Wszystkie „podwersje” systemów Windows Vista, Windows 7 i następnych (8, 8.1 i 10) dostępne są zarówno w typie 32-, jak i 64-bitowym.

Należy jeszcze dodać, że każda z tych odmian Windows ma swoje wersje językowe. Na rynku polskim spotyka się oczywiście najczęściej wersje polską (często oznaczaną jako PL), choć na wielu komputerach zainstalowana jest wersja angielskojęzyczna (EN).

Zestawienie „głównych” wersji i „podwersji” systemu operacyjnego Microsoft Windows – od najnowszej do coraz starszych (od 2000 roku):

„Główna” wersja Windows Rok „Podwersje” (spotykane
na rynku polskim)
Windows 10 2015 Home
Pro
Enterprise (duże firmy)
Education (szkoły i uczelnie)
Mobile (tylko tablety i smartfony)
Windows 8.1
(niewielka modyfikacja Windows 8)
 

2013

Standard
ProEnterprise (duże firmy)
RT (tablety)
 

Windows 8

 

2012

Standard
ProEnterprise (duże firmy)
RT (tablety)
 

Windows 7

 

2009

Starter (dla netbooków)

Home Premium

Professional

Enterprise (duże firmy)

Ultimate

 

Windows Vista

 

2007

Home Basic

Home Premium

Business

Ultimate

Windows XP 2001 Home Edition

Professional

Windows Me 2000
Windows 2000 2000

Oferta w dladino.pl

Jeśli ustaliłeś już, jaka wersja Windows jest zainstalowana na Twoim komputerze, to dalej sprawa jest prosta. Kup po prostu jeden z kursów o tytule zawierającym Twoją wersję Windows, np.

Całą ofertę zobaczysz tutaj.

Jeśli nie jesteś w stanie ustalić, którą masz wersję Windows, albo nawet nie masz jeszcze komputera a chcesz się tylko zorientować „czym to się je”, to polecamy na początek:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *