Opublikowano

Microsoft Word – autokorekta, czyli jak wyłączyć samowolne poprawianie tekstu

Twórcy Worda bardzo się troszczyli, żeby użytkownicy tego programu nie męczyli się za mocno i nie popełniali niepotrzebnych błędów. Posunęli się czasem nawet w swej troskliwości za daleko, co niektórych może irytować. Pokażemy tu te automatyczne właściwości Worda, które mogą czasem drażnić. Powiemy także, jak je można wyłączyć – zmieniając ustawienia odpowiednich opcji Worda.  Przypomnijmy, że wchodzimy do nich klikając kartę Plik a następnie Opcje.

Automatyczne sprawdzanie pisowni

Podkreślanie błędnych wyrazów czerwonym wężykiem może niektórych irytować, może także spowalniać pracę słabszych komputerów. Opcję tę można wyłączyć poleceniem na karcie Sprawdzanie opcji Worda – pole Sprawdź pisownię w trakcie pisania.

Potem też możesz sprawdzać pisownię, ale nie w trakcie pisania, ale za jednym zamachem w całym dokumencie poprzez wydanie polecenia Recenzja > Sprawdzanie > Pisownia i gramatyka.

Autokorekta

Działanie autokorekty pokażemy na przykładzie:

  1. Napisz w nowym wierszu na końcu swego dokumentu:
    itp
    (właśnie tak – bez kropki)
  2. Naciśnij spację.

Jeśli masz włączone odpowiednie opcje autokorekty, to Word automatycznie doda po skrócie itp kropkę a także zamieni pierwszą literę i na literę dużą (bo to początek zdania). Zastosowana tu została autokorekta, która polega na tym, że Word automatycznie poprawia niektóre popełnione przez piszącego błędy. Robi to automatycznie, bez żadnego ostrzeżenia. Może się zdarzyć, że zmieni Ci coś, co akurat napisałeś w danym przypadku poprawnie. By zrezygnować z tych dobrodziejstw, musisz wejść do opcji Worda (Plik > Opcje), na karcie Sprawdzanie kliknąć przycisk Opcje Autokorekty i usunąć odhaczenie w odpowiednich polach. W naszym przykładzie za dopisanie kropki odpowiedzialne było pole Zamieniaj tekst podczas pisania a za zamianę litery na dużą – pole Początek zdania wielką literą. Przejrzyj inne pola tej karty i zdecyduj, które opcje automatycznego poprawiania będą Ci potrzebne.

Autokorekta w Wordzie

Powyższy tekst jest fragmentem naszej książki