Opublikowano Dodaj komentarz

Tworzenie konta Gmail

Aby założyć konto w usłudze Gmail, wykonaj następujące czynności:

  • Jeżeli nie masz uruchomionej przeglądarki (np. Edge), to ją uruchom.
  • Załaduj stronę gmail.com.

Zostaniesz przekierowany na stronę, gdzie możesz się zalogować (wejść) do istniejącego konta lub utworzyć nowe konto.

  • Znajdź na niej i kliknij hiperłącze Utwórz konto.

Zostaniesz przeniesiony na kolejną stronę, gdzie wpiszesz wszystkie potrzebne dane.

  • Wypełnij formularze potrzebnymi danymi.

W naszych książkach i poradach staramy się tylko tłumaczyć tylko to, co może budzić wątpliwości, nie będziemy więc zamieszczać rad typu: „Do pola Imię wpisz swoje imię a do pola Nazwisko swoje nazwisko”. Poniżej opiszemy tylko to, co może rodzić wątpliwości:

Nazwa użytkownika: To będzie właśnie Twój adres mailowy, który będziesz mógł podać swoim znajomym: „Mój adres mailowy to wujekstefan@gmail.com (czytamy: „wujek stefan pisane razem małpa dżimejl kropka kom”). W usłudze Gmail Twój adres mailowy musi się kończyć na @gmail.com – możesz wybrać tylko to, co znajdzie się na początku. Duże i małe litery traktowane są tak samo. Nie możesz użyć „polskich znaków” ­jak ą czy ć. Poza literami łacińskimi dopuszczalne są tylko cyfry.

Częstym zwyczajem jest używanie w adresach imienia i nazwiska przedzielonych kropką, ale jeśli masz popularne nazwisko i imię, to możesz być pewien, że taki adres:

jan.nowak@gmail.com

będzie już zajęty.

W takim wypadku otrzymasz stosowny komunikat i będziesz musiał wpisać coś innego.

Hasło. Musisz wpisać tajne hasło, dające Ci dostęp do wiadomości na Twoim koncie.

Po co w ogóle ten kłopot? Otóż gdyby nie było hasła, to każdy, kto by znał Twój adres email mógłby wejść na Twoje konto, przeczytać Twoją korespondencję a nawet wysłać list elektroniczny w Twoim imieniu!

Hasło musi zawierać co najmniej 8 znaków, liter i cyfr. W hasłach istotna jest wielkość liter (w przeciwieństwie do adresów e-mailowych) – hasło TrudneHaslo1234, to inne hasło niż  trudnehaslo1234. Na ekranie zamiast znaków pojawiają się kropy, aby ktoś przez ramię nie podejrzał Twojego tajnego hasła. Dla pewności musisz wpisać je dwa razy.

Hasło musisz zapisać sobie w bezpiecznym miejscu. Gdy je zapomnisz, stracisz dostęp do swojego konta. To tak, jakbyś zgubił klucz do swojej skrzynki na listy, bez możliwości dorobienia tego klucza.

  • Czasami (nie zawsze) możesz jeszcze być proszony o swojego rodzaju weryfikację: Musisz podać numer swojego telefonu komórkowego, na który otrzymasz SMSem hasło, które musisz wpisać, by przejść dalej.
  • Na wypadek, gdybyś jednak zapomniał hasła (i zapomniał, gdzie schowałeś kartkę z hasłem) to możesz zrobić dwie rzeczy:

Wpisz numer swojego telefonu komórkowego. Gdy jednak zapomnisz hasło, możesz poprosić nowe hasło do konta, które otrzymasz SMS-em.

Jeśli masz już jakiś inny adres e-mail (np. w pracy) albo ma go jakiś Twój bliski znajomy czy ktoś z rodziny, podaj go jako Pomocniczy adres e-mail.

Numer komórki

  • Musisz jeszcze przeczytać i potwierdzić regulamin – Warunki korzystania z usługi. Musisz przewinąć tekst do dołu i zaznaczyć pola ze zgodami. Kliknij przycisk Utwórz konto.

Zgody

  • Gdy pojawi się teraz okienko z informacjami (Gmail zadba o wszystko), to je przeczytaj klikając przyciski Dalej.
  • Na koniec kliknij Otwórz Gmaila.

Po chwili zobaczysz stronę z Twoim nowym kontem pocztowym.

Powyższy tekst przygotowaliśmy na podstawie książki:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *