Opublikowano Dodaj komentarz

YouTube – instrukcje dla początkujących

YouTube to popularny serwis internetowy z ogromnym wyborem filmów, seriali, programów, wideoblogów i innych treści. Twórcami wideo są organizacje komercyjne oraz internauci. Jest to najbardziej niezależne studio filmowe na świecie. Ty również możesz umieścić tam swój film!

Rejestracja i logowanie w YouTube

Jeśli masz adres pocztowy Gmail i w przeglądarce jesteś zalogowany na to konto, kliknij ikonę z kropkami

startowanie YouTube

…a następnie ikonę YouTube. Nic nie musisz więcej robić, jesteś zalogowany w serwisie.

Jeśli używasz adresu e-mail z innej domeny niż Gmail, wówczas powinieneś utworzyć swój profil użytkownika. Otwórz przeglądarkę internetową. W pasku adresu wpisz youtube.com i naciśnij klawisz Enter, aby wyświetlić stronę główną YouTube.

W górnym prawym rogu strony znajdziesz przycisk Zaloguj się. Kliknij ten przycisk, a następnie kliknij opcję Utwórz konto. Postępuj zgodnie ze wskazówkami na ekranie i wpisz adres e-mail, hasło, nazwę użytkownika. Ostatnim krokiem będzie potwierdzenie rejestracji. Sprawdź skrzynkę e-mailową podaną podczas rejestracji i kliknij na link aktywacyjny, który otrzymałeś od You­Tube. Po aktywacji konta możesz w pełni korzystać z zasobów serwisu.

Korzystanie z YouTube

Po zalogowaniu, znajdziesz się na stronie głównej YouTube. Możesz zacząć przeglądać treści wideo na różne tematy. Skorzystaj z pola wyszukiwania, aby znaleźć filmy lub kanały związane z Twoimi   zainteresowaniami.

szukanie na youtube

W menu z lewej strony również znajdziesz różne kategorie treści. Zapoznaj się z możliwościami serwisu. Eksplorowanie zawartości serwisu odbywa się tak samo, jak przy przeglądaniu zwykłej strony internetowej.

Jeśli znajdziesz miniaturę filmu, który chcesz obejrzeć, po prostu ustaw wskaźnik myszy na jego miniaturze lub tytule (wskaźnik przyjmie kształt rączki) i kliknij lewym przyciskiem myszy, aby wyświetlić film.

uruchamianie filmu na YouTubie

Uwaga: Aby wyświetlić stronę główną w dowolnym momencie, kliknij logo YouTube w lewej górnej części strony.

Subskrypcje

Jeśli znajdziesz kanał, który Cię interesuje, możesz go subskrybować, aby otrzymywać powiadomienia o nowych filmach i aktualizacjach. Wystarczy kliknąć przycisk Subskrybuj obok nazwy kanału.

subskrypcje

Dzięki temu, nie musisz zapamiętywać nazwy kanału, a dodatkowo gdy pojawi się na nim nowy film dostaniesz powiadomienie w serwisie i zawsze możesz sam zobaczyć, czy któryś z subskrybowanych kanałów ma nowe filmy.

subskrypcje na YouTube

Kliknij przycisk Zarządzanie, aby zarządzać subskrypcjami, w tym zrezygnować z wybranych, jeśli tematy nie są już dla Ciebie istotne.

Dodawanie filmów do obejrzenia później

Jeśli znajdziesz film, który chcesz obejrzeć później, możesz go zapisać na liście Do obejrzenia. Kliknij ikonę z trzema kropami pod miniaturą filmu i wybierz opcję Zapisz na liście Do obejrzenia.

obejrzyj później na YouTube

Aby obejrzeć film, kliknij Do obejrzenia, z lewej strony, a następnie kliknij miniaturę filmu, który chcesz obejrzeć.

Interakcja z filmami

Reakcje – pod każdym filmem znajdziesz przyciski do interakcji, takie jak Lubię to, Nie lubię tego.

Kliknij ikonę z trzema kropkami i wybierz opcję, aby zapisać film w  swoich ulubionych. Udostępnianie linku do filmu – jeśli chcesz podzielić się filmem z innymi, możesz skorzystać z opcji udostępniania linku. Kliknij przycisk Udostępnij i skopiuj link, aby przekazać go znajomym lub udostępnić na mediach społecznościowych.

Pełny ekran – gdy zaczniesz oglądać film na YouTube, zauważysz ikonę w prawym dolnym rogu ekranu, w kształcie kwadratu. Kliknij tę ikonę, aby przełączyć się w tryb pełnoekranowy i wyświetlić film na całym ekranie. Naciśnij klawisz Esc, aby wrócić do standardowego widoku w przeglądarce.

pełny ekran na YouTubie

Ustawienia – z lewej strony znajduje się ikona w kształcie koła zębatego. Kliknij na niej, aby wybrać preferowaną jakość lub prędkość odtwarzania. Możesz dostosować te opcje w zależności od swoich preferencji oraz prędkości łącza internetowego.

Jeśli oglądasz film w obcym języku, ale ma dostępne napisy, możesz je włączyć lub wyłączyć oraz dostosować język. Kliknij ikonę z kołem zębatym, następnie kliknij opcję Napisy i wybierz język.

napisy na YouTube

Komentarze – pod filmem znajduje się sekcja komentarzy. Możesz poznać komentarze innych użytkowników lub dodać własny. Kliknij lewym przyciskiem myszy w polu Dodaj komentarz, a następnie wpisz i kliknij przycisk Skomentuj.

Powyższy tekst pochodzi z naszej książki:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *